JavaFX

JavaFX on graafika- ning meediapakettide teek (library), mis võimaldab arendajatel luua erinevaid desktop-rakendusi või rich internet application'e (RIA) ehk installeeritavaid internetirakendusi, milleks võivad olla näiteks brauseri pluginad. JavaFX on Java API, mis tähendab, et JavaFX rakenduse koodis võib kasutada ka teisi API'sid ükskõik millistest Java teekidest.

JavaFX'i kasutamiseks on mitmeid erinevaid võimalusi, näiteks saab rakenduse kujunduse loomiseks kasutada CSS faile; samuti on võimalik eraldi luua rakenduse backend, kasutades Java koodi, ning frontend, kasutades spetsiaalset FXML skriptimiskeelt. JavaFX kasutajaliideseid saab luua ka koodi kirjutamata. Selle jaoks on loodud eraldi rakendus SceneBuilder, mis aitab lihtsalt luua kujundust ja rakenduse visuaalset ülesehitust ning aitab kergelt siduda Javas kirjutatud rakenduse loogika (meetodid) ja kujunduselemendid (erinavad JavaFX objektid). SceneBuilder loob ise FXML faili sisu, rakenduse loojal tuleb ainult vajalikud elemendid ekraanil õigesse kohta panna.

Kust saada JavaFX?

Alates Java 11-st ei ole JavaFX enam Java Development Kit'i (JDK) osa ning peab alla laadima: https://gluonhq.com/products/javafx/.

Varasemates Java versioonides oli JavaFX JDK osaks, seega ei olnud tarvis seda eraldi alla laadida.

Kust saada SceneBuilder?

Nagu eelnevalt mainitud, pole SceneBuilder'it otseselt tarvis, et luua JavaFX rakendusi, kuid alustuseks on seda märksa mugavam (ning võib-olla ka lõbusam) kasutada. IntelliJ pakub ka võimalust, mis laseb SceneBuilder'it kasutada otse koodikirjutamiseks mõeldud aknaga analoogses aknas.

SceneBuilder'i saab alla laadida järgnevalt lingilt: http://gluonhq.com/products/scene-builder/

../_images/javafx_scene_builder.png

Kuidas luua JavaFX projekti?

IntelliJ's saab JavaFX rakenduse luua järgmiselt:

  • Vali File -> new Project

  • Avanenud akna vasakus ääres olevast nimekirjast vali Java FX ning seejärel vajuta next

  • Vali asukoht projektile ning anna sellele nimi

  • IntelliJ loob automaatselt FXML faili nimega sample.fxml

  • Seda faili saab avada SceneBuilder'is, selleks tee paremklikk faili nimel ning vali menüüst Open in SceneBuilder

Abiks on ka: http://docs.oracle.com/javafx/scenebuilder/1/use_java_ides/sb-with-intellij.htm

Eclipse'is projekti loomise juures on abiks: http://docs.oracle.com/javafx/scenebuilder/1/use_java_ides/sb-with-eclipse.htm

Viiteid:

https://openjfx.io/openjfx-docs/#install-javafx https://dzone.com/refcardz/javafx-8-1